Hipertansiyon ve Kolesterol Nedir?

Hipertansiyon ve kolesterol hastalıklarına günümüzde sıkça rastlamaktayız. Özellikle ülkemizde kronik bir rahatsızlık olan hipertansiyonun 15 milyona yakın kişide teşhis bulunduğu bilinmektedir. Kolesterol ise LDL ve HDL olmak üzere ikiye ayrılır. İki türün de farklı tanımları bulunmaktadır. Bu yazımızda sizler için Hipertansiyon ve kolesterol hastalıklarını detaylıca anlatacağız.

Hypertansiyon Nedir?

Hipertansiyon, ülkemizde ve dünya genelinde oldukça yaygın olan kronik hastalıklardan biridir. Türkiye’de her üç kişiden birinde yüksek tansiyon belirtisi görülmektedir. Hipertansiyon nedir sorusu sorulduğunda en basit açıklaması ise kan damarlarındaki basıncın değerinin normal üzerinde olmasıdır. Bu şekilde hipertansiyon ne demek sorusuna yanıt bulabiliriz. Normal bir bireyin değerleri 140/90 mm Hg olurken, bu seviye üzerindeki ölçümler ise hipertansiyon olarak adlandırılır. Hipertansiyon gençlerde 4’te 1 olmak üzere az görülüyor olsa da 70 yaş ve üzeri kişilerin %60’ında bu kronik hastalığa rastlanmaktadır. Dolayısıyla yaşlı kesim bu konuda kendilerine dikkat etmelidir.

Hipertansiyon Nasıl Tedavi Edilir?

Hipertansiyon nasıl tedavi edilir sorusuna birçok alternatifi olan cevaplar verilebilir. Hipertansiyon teşhisi konulan hastalara öncelikle doğal yoldan tedavi önerilmektedir. Ancak bunun için erken teşhis gerekmektedir. Erken teşhis konulan kişilere öncelikle hayatlarında değişiklik yapılmaları istenir. İlerleyen paragraflarda detaylı bir şekilde doğal yollar ile hipertansiyon düşürme başlığını ele alacağız.

Bir diğer tedavi türü ise dirençli hipertansiyon tedavisi olabilmektedir. Şah damarı pili yöntemi kalp yetmezliği için kullanıldığı gibi hipertansiyonda da başarı elde etmektedir. Erken teşhis konamayan kişiler için şah damarı pili gibi yöntemler kullanılabilmektedir.

Hipertansiyon Belirtileri Nedir?

Hipertansiyon belirtileri olarak ön plana yorgunluk çıkmaktadır. Yorgunluk ile beraber sersemleme, halsizlik, hafif veya yoğun baş dönmesi, kulak çınlaması, göğüs daralması, geceleri sıkça idrara gitme, idrarda kan görme belirtileri de en çok görülenler arasındadır. Bu belirtilerden biri veya birkaçını aynı anda hisseden kişilerin en yakın doktora başvurması gerekmektedir. Daha önce de söylendiğimiz üzere erken teşhis hipertansiyonda oldukça önemlidir.

Hipertansiyon Nedenleri Nelerdir?

 • Sigara kullanmak
 • Obezite
 • Yoğun stres
 • Yaşlılık
 • Diyabet
 • Gebelik durumu
 • Sporsuz/Hareketsiz bir yaşam
 • Alkol kullanımı
 • Sağlıksız beslenme
 • Düzensiz beslenme
 • Genetik faktörler
 • Aşırı hazır gıda tüketimi
 • Aşırı tuz kullanımı
 • Çeşitli böbrek hastalıkları

Doğal Yollar ile Hipertansiyon Nasıl Düşürülür?

Hipertansiyonu daha önce de belirttiğimiz gibi doğal yollar ile düşürmek mümkündür. Ancak bu sadece erken teşhis hastaları için geçerlidir. Tansiyonunu düşürmek isteyen kişilerin öncelikle sıkı bir yaşam değişikliğine girmesi gerekmektedir. Hipertansiyona yol açabilecek tüm kötü alışkanlıklarını acil bir şekilde bırakmalıdır.

 1. Yüksek tansiyon durumunda el, ayak ve kolları musluk suyu ile yıkayınız. Soğuk su ile alacağınız duşlar da kan basıncınızı düşürecek dolayısıyla tansiyonunuz da düşecektir.
 • Düzenli olarak egzersizler yapabilirsiniz. Bu genel olarak hem kullandığınız ilaçların etkisini arttıracak hem de hipertansiyona iyi gelecektir. Her yaş için uygun sporlar, sizi yormayacak şekilde profesyonel kişiler tarafından hazırlanabilir.

 • Hipertansiyona neden olabilecek kötü alışkanlıkları (tuz, alkol, sigara) azaltmanız hatta tamamen bırakmanız hızlı ilerleme kaydetmenizi sağlayacaktır.

 • Hipertansiyonu düşürmek için önerilen tavsiyelerden bir diğeri de nar, nar suyu, kekik, sarımsak ve yoğurt tüketimidir. Bu yiyecekler tansiyon düşürmek için birebir doğal savaşçılardır.

 • Stresten uzak durmak, stresli işler yapmamak da tansiyonunuzu arttırmanızı önleyecek önlemlerden birisidir. Özellikle sürekli stres altında olduğunuz bir işiniz veya hayatınız varsa hayatınızda köklü değişiklikler yapmanız gerekebilir.

 • Kafein tüketimini azaltmalı aynı zaman da yağlı ve ağır yiyecekleri azaltmalısınız. Özellikle gece geç saatlerde tüketilen kafeinler, yağlı ve ağır yemekler tansiyonu yükseltmektedir.

 • Karbonhidrat tüketimini de azaltırsanız bu şekilde doğal yollarlar ile hipertansiyon seviyesini düşürebilirsiniz. Ancak tüm bu saydığımız yöntemler yeterli olmayabiliyor. Eğer ileri seviyede bir hipertansiyon hastası iseniz daha farklı tedavi yöntemlerine başvurulması gerekebilir.

Hipertansiyon Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Hipertansiyon tedavi edilmezse birçok istenmeyen sonucu beraberinde getirebilir. Sinsi hastalık olarak nitelendirilen hipertansiyon ilk muayenelerde belli olmayabilir. Dolayısıyla tedaviyi beklemeden kendimizi kötü alışkanlıklardan kurtarmamız gerekir. Hipertansiyona yakalanan kişiler tedavi kabul etmez veya doktora gitmezlerse yaşam ömürlerinin kısaldığını kötü bir şekilde öğrenebilirler.

Hipertansiyon tedavi edilmediği takdirde böbrek, kalp hastalıkları, damar hastalıkları, felç ve görme kayıplarına yol açabilmektedir. Bu hasarlar geçici olabileceği gibi kalıcı hastalıklar da olabilmektedir.

Tüm bunlar baz alındığında hipertansiyon kişilerin ömrünü 10 ila 20 yıl arasında kısaltabiliyor. Özellikle kalp veya damar hastalıklarına yakalanan kişilerin erken ölümleri gerçekleşebiliyor.

Kolesterol Nedir?

Kolesterol, insanların kanında bulunan ve mumsu yapıda olan bir yağ türüdür. Özellikle karaciğer tarafından üretilmekle beraber diğer tüm hücrelerden üretilebilmektedir. İnsan vücudu hücre zarları ve D vitamini oluşturabilmek için belirli miktarda kolesterole ihtiyaç duyar. Kolesterol suda çözülmediği için kana kendi başına geçmemektedir. Kolesterolün taşınmasında rol oynaması için karaciğer lipoproteinler üretmektedir. İnsan vücudunda kolesterolü taşıyan lipoporoteinler ise ilk paragrafta belirttiğimiz üzere 2’ye ayrılır. Bunlar; LDL ve HDL’dir. LDL, düşük yoğunluklu lipoproteinler olurken HDL ise yüksek yoğunluklu proteinler olarak önümüze çıkmaktadır. Halk arasında LDL için kötü kolesterol, HDL için iyi kolesterol denmektedir. Kolesterol nedir sorusuna detaylı bir şekilde yanıt arıyorsanız alt başlıkları incelemeye devam edebilirsiniz.

LDL Kolesterol (Kötü Kolesterol) Nedir?

Düşük yoğunluklu lipoproteinin kötü kolesterol olarak da adlandırıldığından bahsetmiştik. Görevi ise kolesterolü ve trigliseritleri atardamarlarda taşımaktır. LDL kolesterol seviyesi yüksek olan kişilerde zamanla arterlerin duvarlarında biriktiği görülebilir.

Bu duruma ise ateroskleroz adı veriliyor. Bu vakada birikintiler parçalanarak pıhtı atabiliyor. Dolayısıyla kalp başta gelmek kaydıyla çeşitli organlarda kan akış düzeni bozma durumu görülebilir.

Oluşan pıhtılar kalbe giden damarları tıkadığı takdirde kalp krizi gibi vakalar görülürken, beyne giden damarlar tıkandığında ise felçler görülebilmektedir. Yüksek kolesterol safra taşı riskini de arttırmaktadır.

HDL Kolesterol (İyi Kolesterol) Nedir?

HDL kolesterol, yüksek yoğunluklu kolesterol yani iyi kolesterol olarak biliniyor. Bir üst paragrafta bahsettiğimiz LDL’nin vücuttan çıkarılması için karaciğere geri dönmesinde önemli rol oynar. Bu sayede atardamarda kolesterol plaklarının birikmesi önlenir.

Kolesterol Nasıl Tedavi Edilir?

Hipertansiyonda olduğu gibi kolesterol nasıl tedavi edilir sorusuna yanıt olarak yaşam şeklinizi değiştirme cevabı verilebilir. Bu tür kronik hastalıklarda öncelikle kötü alışkanlıklarımızdan kurtulmamız gerekmektedir. Eğer kolesterol tedavisi için yaşam şekli değişikliği yeterli olmazsa doktorlar ilaç tedavisi gibi farklı yöntemlere başvurabilirler.

Erken teşhis kolesterol için de çok fazla önem arz etmektedir. Plaklar fazla birikmeden başlanan tedavilerde kalp krizi veya felç geçirme olasılıkları çok daha düşüktür. Kalıcı hasarlar istemiyor, sağlıklı bir şekilde yaşamınıza devam etmek istiyorsanız erken teşhise dikkat etmeli ve kolesterol belirtilerini hissettiğinizde size en yakın doktora kontroller için başvurmalısınız.

Bu kapsamda doktorların yaşam şeklini değiştirmenin yeterli olmadığını gördüğünde ilaç tedavilerinde en çok Statinler kullanmaktadırlar. Yüksek kolesterol düşürmek için dünya genelinde doktorların seçimleri Statinler olmaktadır.

Kolesterol Belirtileri Nedir?

Kolesterol hastalığı dışa dönük bir hastalık değildir. Dolayısıyla vücut dışında bir değişiklik olmadığı için de fark edilmesi zor olabilmektedir. Bu nedenle erken teşhis durumu biraz zorlaşabiliyor. Fark edilmeden uzun yıllar boyunca varlığını sürdürebilen kolesterol bir süre sonra kalbe kan sağlayan koroner arterler etkilenir ve göğüste ağrı, çeşitli koroner hastalıklarını hissettirmeye başlar. Kolesterol belirtileri için bu etkenler söylenebilir.

 • Göğüste ağrı
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Ayak, el ve bacaklarda uyuşma hissi
 • Baş dönmesi
 • Yaraların geç kapanması/iyileşmesi
 • Nefes almada zorluk
 • Ciltte garip lekelenmeler
 • Vücutta meydana gelen morarmalar
 • Göz çevresinde oluşan sarı renkli yağ bezleri
 • Cildin solgun görünüme sahip olması
 • Vücudun çeşitli yerlerinin deri altında yağ birikmesi

Bireylerin yüksek kolesterol hastalığı olup olmadığını anlamasının kesin bir yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntem ise kan testidir. Verilen kan doğrultusunda kan değerlerinden LDL (kötü kolesterol) ve HDL (iyi kolesterol) değerleri elde edilir. Ek olarak trigliserit değerleri de alınır. Bu sonuçlar doğrultusunda bireyde yüksek kolesterol olup olmadığı anlaşılabilir.

Test yaptıracak olan birey genç ise ve kalp hastalığı riski faktörü taşımıyorsa yüksek kolesterolden şüphelenilirse 9-11 yaşlarında, 17-19 yaşları arasında olmak üzere 2 kere test yaptırmaları önerilmektedir. Bu yaş aralığındaki kişilerin ilk testlerinde yüksek kolesterol gözükmese bile ikinci testlerinde daha doğru sonuçlar elde edilebilmektedir.

Kolesterol Nedenleri Nelerdir?

Kolesterol nedenleri başlığını iki farklı alanda inceleyebiliriz. Öncelikle kolesterole neden olan faktörlerden birincisi hayvansal kaynaklı besinlerin fazla tüketilmesidir. Trans yağ içeren sağlıksız besinler, fast-food yiyecekleri, her türlü kızartma ürünleri, hayvansal yağ kullanımı yüksek kolesterole neden olan önemli faktörler arasında yer alır.

İkinci bir faktör ise yüksek kilo olmaktadır. Özellikle obezitede yüksek kolesterol çok görülmektedir. Dolayısıyla yüksek kolesterol teşhisi konan kişilerin birçoğunda hareketsiz yaşam ve yüksek kilo olduğu görülmektedir. Araştırmalar henüz sonuçlanmamış olsa da genetik yatkınlığın da kolesterol hastalığını çıkarabileceği söylenmektedir ancak bu konuda henüz net bir bilgi elde edilememiştir. Genetik yoldan geçen kolesterol, kişiler düzenli besleniyor olup ideal kilosunda olsa da bünyelerinde bu hastalığı görebilmektedir.

Doğal Yollar ile Kolesterol Nasıl Düşürülür?

Doktorunuza başvurduğunuzda eğer erken teşhis aşamasında olursanız kolesterol diyeti uygulanabilir. Kolesterol diyeti kapsamında birçok farklı doktor hastalarına göre farklı seçenekler sunabilmektedir. Bu beslenme yolu ile vücuda alınan kolesterol miktarı normal düzeyde olması sağlanır ve kişiler yaşamlarını bir süre boyunca böyle devam ettirirler. Kolesterol vücuda sadece hayvansal ürünlerden ve hayvan yağlarından alındığı için diyet programlarında öğünlere ve günlere eşit bir şekilde dağılım sağlanır. Normal bir insanın alması gerektiği kadar kolesterol miktarı belirlenerek besinlerin miktarları ve yenilecek gün sayısı belirlenir. Böylece doğal yollar ile kolesterol nasıl düşürülür sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Aynı zamanda kolesterol seviyesinin dengelenmesinde önemli rol oynayan Omega 3 ve Omega 9 yağ asitlerini içeren besinler tavsiye edilir. Kırmızı et tüketimi haftada 1-2 güne düşerken tavuk etinin tüketilmesi sadece derisiz ve yağsız kısımlarından olur. Fast-food tüketimi sıfıra indirilerek trans yağ içermeyen yiyecekler tercih edilir.

Yüksek kolesterole sahip olan kişiler hayvansal ürünlerin tüketimini azaltarak meyve ve sebze tüketimine ağırlık verirler. Bu tür diyetlerin yanı sıra yapacak olduğunuz egzersizler de kolesterole iyi gelmektedir.

Kolesterol Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Kolesterol tedavi edilmezse ne olur sorusu birçok kolesterol hastası tarafından sorulmaktadır. Bu soruyu düşünmek bile size zaman kaybettirir ve geri dönüşü olmayan hastalıkları çağırmış olursunuz.

 1. Yüksek kolesterol tedavi edilmediği takdirde karaciğer yağlanmasına sebep olur.
 2. Karaciğer yağlanmasına bağlı olarak kişilerde siroz hastalığına yakalanma riski %30 artmaktadır.
 3. Damar sertliğine yol açabilmektedir. Beyin ve kalp damarlarınızda damar sertliği problemi yaşayabilirsiniz.
 4. Yüksek kolesterole bağlı ani körlükler yaşayabilirsiniz.
 5. Kanserin yayılmasında yardımcı olur, kanser seviyesini bir ileriye taşıyabilir.

Heart Strong Organik Ürünü

Üst paragraflarda birçok etkilerden bahsettik. Bu etkileri ortadan kaldırarak felç veya kalp krizi geçirme risklerini ortadan kaldırabilirsiniz. Heart Strong ürünü sayesinde ilk kullanımdan itibaren etkisini hissedeceğiniz sonuçlar elde edeceksiniz. Kan basıncını normal seviyeye çekerek hipertansiyon için kesin çözümler üretebilirsiniz. Sizlere üründen daha fazla bahsedelim.

Heart Strong Ürünü Nedir?

Heart Strong ürünü sıvı formda olup %100 doğaldır. Klinik onayı 2011 yılında Brighton’da bir merkezden alınmış olup uzun yıllar boyunca birçok kişinin 1 numaralı tercihi olmuştur. 50 ml formundaki bu ürün etkisini fark ettirecek kadar ilk kullanıma sahiptir. İlk kullanımdan sonra 6 saat içerisinde kan basıncını düzenler.

İlk tedavi kürünü tamamladıktan sonra sol kalp karıncığının işlevlerinin düzenlediği görülmüştür. Aynı zamanda yüksek antioksidan içerdiği için tüm yaş grupları için çeşitli hastalıklarla savaşma avantajı sunar.

Heart Strong İçeriğinde Hangi Bileşenler Bulunuyor?

Heart Strong içeriği daha önce de belirtildiği gibi %100 doğal olarak üretilmiş olup bitkiseldir. İçerisinde yer aldığı tüm bileşenleri sizler için detaylı bir şekilde sıraladık.

Hedysarum gangeticum, Uraria lagopoidies, Tribulus terrestris, Pedalum murex, Angle marmelos, Cissempalos pariera, Pteriospermum saveolens, Gmelena arborea, Plumbagino zelanicum, Inula racemosa, Symplocos racemosa, Tinospora cordifolia, Emblica officinalis, Acacia catechu, Terminalia chebula, Rubia cordifolia 1-2% self generated alcohol.

Heart Strong Ürünü Nasıl Çalışır?

 • Hızlı yardım sağlar. İlk kullanımdan 6 saat içerisinde kan basıncı düzenlenir.
 • Ani basınç iniş-çıkışları yaşamazsınız. Kalbin düzgün çalışmasını sağladığı için basınç iniş çıkışları yaşanmaz.
 • Sadece hipertansiyon değil, diğer hastalıklar ile de savaşır. İçeriğindeki doğal bileşenler sayesinde kalp ritmini düzenler, kalbin sol karıncık işlevini düzenler ve içerdiği antioksidan vücutta diğer hastalıklarla savaşır.
 • Herhangi bir yan etkisi bulunmaz. Canlı ve doğal bitki hücreleri kullanıldığı için insan vücudunda herhangi bir yan etkisi yoktur.

Heart Strong Nasıl Kullanılır?

Heart Strong nasıl tüketilir sorusuna oldukça lezzetli bir şekilde cevap vereceğiz. Bir çay kaşığı Heart Strong’u bal ile birlikte bir bardak suda eritin. Karışımın bu şekilde günde 4 kez tekrarlanması önerilmektedir. Karışımı yemeklerden 30 dakika sonra tok karın ile tüketin.

Maksimum etki görmek için ürünü aralıksız olarak 3 ay boyunca kullanmanız gerekmektedir.

Heart Strong Neden Kullanılmalıdır?

Heart Strong hipertansiyona yol açan 5 temel problemi ortadan kaldırır.

 • Ürün içeriğindeki maddeler sayesinde stres giderici görevi de görmektedir. Sinir sistemi üzerinde fazla yük olan uykusuzluk ve stres gibi olumsuz durumları ortadan kaldırır.
 • Kan basıncını düzenleyeceği için damarlarda toksin birikmesini engeller ve kalp işlevini düzenler.
 • Yine içerdiği doğal maddeler sayesinde kalbin sol karıncığını düzenler ve antioksidan salgılanır. Bu da diğer hastalıklarla kolayca mücadele etmenize olanak sağlar.
 • Yüksek kan şekeri sevilerini görmenize engel olur.
 • Metabolizmayı hızlandırarak fazla kilolardan kolayca kurtulmanıza olanak tanır.

Yukarıdaki 5 temel problem, yazımız boyunca uzmanlar tarafından da kabul edilen problemleri içermektedir. Dolayısıyla Heart Strong kullanımı ile hipertansiyona yol açan temel problemlerden kolayca kurtulabilirsiniz.

Hangi Belirtiler Görüldüğünde Heart Strong Kullanılmalıdır?

Sizler için sıralayacağımız maddelerden en az birini hissediyorsanız Heart Strong ürününü gönül rahatlığı ile kullanıp probleminize çözüm bulabilirsiniz.

 • Baş ağrısı
 • Yüzde ödem oluşması
 • Elde uyuşma ve soğukluk
 • Bulanık görme
 • Aşırı terleme
 • Halsizlik
 • Gözlerde morluk
 • Kalp çarpıntısı
 • Yorgunluk
 • Kan basıncı yükselmesi

Kaynakça